Sharm el Sheikh

Populární letovisko

K nejnavštěvovanějším a současně nejrychleji rostoucím prázdninovým destinacím v Egyptě se řadí i moderní turistické letovisko Sharm el Sheikh. Rozkládá se nedaleko jižního cípu poloostrova Sinaj mezi africkým kontinentem a Arabským poloostrovem. Své návštěvníky láká Sharm el Sheikh především na moderní hotely a hotelové komplexy. Letovisko se pyšní spoustu restaurací, barů, kaváren, diskoték a dalších zábavních podniků, velkým množstvím obchodů s nejrůznějším zbožím a v neposlední řadě též pestrými možnostmi volnočasových aktivit. Sharm el Sheikh patří též k nejvyhledávanějším destinacím mezi přístrojovými potápěči a freedivery.

Na úpatí hor

Sharm el Sheikh může plně těžit ze své výhodné geografické polohy. Pobřežní pás v oblasti Sharm el Sheikh totiž lemují vysoké hory, které v některých místech přecházejí v poutavá údolí. A právě pohoří, zvedající se do výšky směrem do vnitrozemí, dělá z tohoto letoviska dokonalé místo pro celoroční dovolenou u moře. Příznivá poloha turistického střediska Sharm el Sheikh totiž umožňuje turistům prožít tu dovolenou v libovolném ročním období a příznivé teploty mořské vody podél pobřeží umožňují celoroční koupání.

Původní rybářská vesnice

Skutečně jen málokdo by dnes řekl, že ještě před několika desítkami let byl samotný Sharm el Sheikh jen malou a ospalou beduínskou vesničkou. Její okolí tvořila pouze pustá poušť a hory. V té době byl hlavním způsobem obživy zdejších obyvatel rybolov. Turistický ruch zde začal vzkvétat až teprve v době, kdy Sinaj patřil Izraeli. A právě izraelci tu začali podél pobřeží stavět první hotely. V roce 1982 pak došlo k návratu Sinajského poloostrova pod egyptskou správu. Egyptská vláda se však rozhodla, že v původních izraelských záměrech bude pokračovat, a tak se ze Sharm el Sheikhu postupně začalo stávat významné turistické středisko.

20 let rozvoje

Pravý turistický boom však Sharm el Sheikh zažil až teprve v druhé polovině minulého století. Právě v té době tu totiž začaly vyrůstat hotely, soustředící se na turisty, přijíždějící do této oblasti na pobřeží Rudého moře kvůli jedinečnému podmořskému životu a unikátní přírodě. Do současné podoby vyrostl Sharm el Sheikh prakticky během pouhých 20 let. Na přelomu tisíciletí z něj již bylo moderní a pulzující prázdninové středisko, jež je schopné uspokojit požadavky i těch nejnáročnějších klientů. Na první pohled patrnou zajímavostí všech budov a staveb v letovisku Sharm el Sheikh je jejich výška. Ta je z důvodu zachování pohledu na horské panorama z libovolného místa ve městě omezená místními předpisy.

Prvotřídní hotely

O tom, že je Sharm el Sheikh prázdninovým střediskem skutečně světového významu, svědčí mimo jiné i fakt, že tady mají své pobočky světoznámé značky z oboru hotelnictví a ubytování. V regionu jižní části Sinajského poloostrova se tak turisté mohou ubytovat kupříkladu v luxusních pětihvězdičkových hotelích Carlton, Four Seasons, Marriott nebo Savoy. Většina z těchto hotelu byla vybudována kolem zátoky Naama Bay, která se postupem času stala jakýmsi centrem celé rekreační oblasti. Z původního Sharm el Sheikhu se toho do současnosti již moc nedochovalo. Zbylo jen několik mešit a pár typických arabských souků (tradičních trhů). V současné době je celá oblast Sharm el Sheikh dokonale přizpůsobena požadavkům a nárokům turistům především ze západní a střední Evropy. A tak je zde možné najít takové ikony konzumního stylu západní společnosti, jako je rychlé občerstvení McDonald’s nebo KFC.

Korálový útes

Vůbec největším lákadlem pobřeží podél oblasti Sharm el Sheikh je zdejší korálový útes. Ten se táhne podél břehu jen několik desítek metrů od pláže a vytváří ideální podmínky jak pro přístrojové, tak i nádechové potápění a šnorchlování. Jen pár metrů pod hladinou mohou v těchto místech plavci, vybavení pouze potápěčskou maskou a šnorchlem, obdivovat bohatý podmořský život. Celá řada hotelů v Sharm el Sheikhu má na korálový útes přímý přístup ze své hotelové pláže.

Je na co koukat

Pro potápěče je Sharm El Sheikh atraktivní zejména proto, že turistický ruch se tady začal rozvíjet daleko později než na západním břehu Rudého moře v oblasti Hurghada. Z tohoto důvodu je zdejší korálový útes v porovnání s Hurghadou daleko zachovalejší a též je zde možné pozorovat více druhů podmořských živočichů a rostlin. Podobně zachovalé korálové útesy jsou také v oblasti Marsa Alam jižně od Hurghady. Potápěči se tu k útesu noří nejen přes den, ale praktikují i adrenalinovější a stále oblíbenější noční ponory.

Něco pro každého

Bylo by však chybou se domnívat, že Sharm el Sheikh je ideální destinací k dovolené u moře pouze pro potápěče. Na své si tu totiž přijdou jak milovníci plážového lenošení a odpočinku, kteří se budou moci své oblíbené kratochvíli věnovat na kilometrech písčitých plážích, tak i aktivní jedinci. Na ně tu čekají možnosti vyzkoušet si, či se rovnou naplno věnovat, takovým vodním sportům, jako je windsurfing, nejrůznější druhy plachtění nebo vodní lyžování. Na dovolené v Sharm el Sheikhu se pak určitě bude líbit i hráčům golfu. Ti si tady totiž mohou svou oblíbenou hru zahrát na zdejším 18 jamkovém hřišti s názvem Maritim Jolie Golf Course.

Podnebí

Geograficky náleží Sharm el Sheikh do subtropického pásu. Zdejší podnebí se vyznačuje horkým počasím nejen v čase hlavní letní turistické sezóny, ale v průběhu celého roku. Potápět se a šnorchlovat tady zájemci mohou během celých dvanácti měsíců. V létě se zde teploty pohybují od 30 do 45 stupňů Celsia, v zimních měsících se pak teplota drží nad 20 stupni. Teplota vody se v letních měsících blíží 30 stupňům, v zimě pak neklesá po 20 stupňů. A ačkoliv většina turistů zná Sharm el Sheikh jako místo ideální k opalování se a koupání v průzračně čisté vodě Rudého moře, směřují do této oblasti stále častěji i lidé s nejrůznějšími kožními chorobami a revmatickými problémy. Tito jedinci si své zdravotní komplikace léčí ve zdejších sirných lázních.

Další aktivity

Koho by v Sharm el Sheikhu omrzelo polehávání na pláži a koupání, v žádném případě se tady nudit nebude. Dobrodružné povahy mohou vyzkoušet kupříkladu jízdu na velbloudech či koních, nebo se mohou vydat na safari do pouště. Z letoviska jsou pořádány například výlety do beduínských vesniček ve vnitrozemí nebo je možné odtud podniknout túru do nedalekého pohoří. Hory u Sharm el Sheikhu dosahují úctyhodné výšky přes 2.000 metrů. Oblíbeným výletním místem je Mojžíšova hora, jejíž vrchol leží v nadmořské výšce 2.285 metrů. Turisté na ni často vystupují již během noci aby si ráno mohli z jejího vrcholu vychutnat jedinečný východ slunce.

Výlety

K často navštěvovaným památkám na Sinajském poloostrově patří i klášter Svaté Kateřiny. Ten zde nechala vybudovat v roce 330 císařovna Helena a k nalezení je mezi Mojžíšovou horou a horou Svaté Kateřiny. Tato populární místa přímo na Sinajském poloostrově však nejsou jediné možnosti, kam se dá ze Sharm el Sheikhu vydat na výlet. Ke vzdálenějším výletním místům pak patří kupříkladu chrámový komplex v Luxoru nebo návštěva egyptského hlavního města Káhira. Asi tři desítky kilometrů jihozápadním směrem od centra Sharm el Sheikhu se rozkládá podmořský národní park Ras Mohamed. Ten dokonce patří k nejnavštěvovanějším potápěčským lokalitám na světě. Ras Mohamed je jedním z celkem pěti národních parků, které egyptská vláda zřídila v oblasti Sinajského poloostrova. Jeho vznik je datován už do roku 1983. K nejvyhledávanějším místům k potápění zde patří takzvané Žraločí útesy nebo Yolanda.