Letoviska

Význam už ve starověku

Již od starověku hrálo Rudé moře důležitou roli ve světovém obchodu. Už dávní Féničané na území dnešního Libanonu a Sýrie i obyvatelé starověkého Egypta vypravovali přes Rudé moře lodě, plavící se do Indie. Ekonomický význam Rudého moře pak získal na ještě větší důležitosti po otevření Suezského průplavu. Stalo se tak v roce 1869. Během posledních dekád minulého století však vzrostl význam Rudého moře jako destinace pro dovolenou. Spousta turistů si dnes pod pojmem Rudé moře vybaví spíše známá letoviska, moderní hotelové komplexy, dlouhé písečné pláže, neuvěřitelně čisté moře a slunečné počasí než jeden z nejvýznamnějších průplavu na světě.

Dvě hlavní oblasti

Egyptská letoviska se nachází ve dvou hlavních regionech. Prvním z nich je Sinajský poloostrov, který se rozkládá mezi africkou části Egypta a Arabským poloostrovem. Druhým oblíbeným regionem je pak prakticky celé východní egyptské pobřeží. To se táhne podél Rudého moře od Suezského průplavu a hlavního města Káhira až po hranici se Súdánem, která se nachází asi o 1000 kilometrů dále jihovýchodním směrem.

Sinaj

Sinajský poloostrov, který na východě sousedí podél Akabského zálivu se Saúdskou Arábií a na pevnině s Izraelem, má za sebou bohatou a téměř tisíc let starou historii. Leží na křižovatce dvou kontinentů a hned třech významných světových náboženství. První hotely a letoviska zde začali budovat Izraelci v době, kdy Sinajský poloostrov po šestidenní válce okupovali. Se započatým trendem se následně ztotožnila i egyptská vláda poté, co byl Sinaj navrácen zpět z Egyptu. Výstavba hotelů a další turistické infrastruktury v oblasti Sinajského poloostrova tak dále pokračovala a pokračuje až dodnes.

Sharm el Sheikh

Jedná se jednu z nejpopulárnějších egyptských turistických destinací pro dovolenou u moře a současně nejpopulárnější potápěčské centrum v celém Egyptě. Nachází se cca. 20 kilometrů od nejjižnějšího výběžku Sinajského poloostrova a tato oblast se jmenuje podle největšího zdejšího města Sharm El Sheikh. Jedinečnost korálových útesů a dalšího života pod hladinou v oblasti Sharm el Sheikh sem láká každým rokem desetitisíce turistů ze všech koutů světa. K těm nejznámějším potápěčským lokalitám patří bezesporu park Ras Mohamed na nejjižnějším cípu Sinaje. Další lokality jsou pak kupříkladu v Gubalské či Tiranské úžině. Mimochodem národní park Ras Mohamed byl založen již v roce 1983. Proto se tady podařilo z velké části zachovat původní život na korálových útesech v Rudém moři. A to i přesto, že tato oblast v současnosti patří k velmi exponovaným turistickým resortů v Egyptě.

Zábava

Turisté, kteří přicestují do letoviska Sharm el Sheikh, si budou moci v Egyptě užívat jak typického plážového odpočinku a lenošení pod slunečníkem u průzračně čistého moře nebo jen u hotelového bazénu, tak na aktivní jedince tady čeká bezpočet možností dalších aktivit. Turisté, kteří se ubytuji v některém z hotelů přímo v Sharm el Sheikhu nebo v jeho okolí se tu budou moci věnovat windsurfingu, paraglidingu, pochopitelně již zmíněnému potápění a nebo jen obyčejnému šnorchlování. Na stále větší popularitě pak získávají výlety do pouště. Ať už na velbloudech, nebo moderních čtyřkolkách či terénních automobilech. Protože Sharm el Sheikh patří k nejmodernějším egyptským prázdninovým střediskům, nechybí tu možnost zahrát si golf na udržovaném golfovém hřišti. Turisté, kteří se chtějí bavit nejen přes den, ale i po setmění, budou mít v Sharm el Sheiku celou řadu příležitostí. V provozu jsou tady desítky restaurací, nočních klubů, barů, diskoték a dalších zábavních podniků. Jakýmsi centrem oblasti Sharm el Sheikh je zátoka Naama Bay, u které dnes stojí ty nejvyhlášenější hotely světových značek. Zdejší pěší zóna je v evropském stylu lemována nejrůznějšími obchody a obchůdky.

Dahab

Dalším turisticky využívaným letoviskem na území Sinajského poloostrova je Dahab. Tato oblast leží asi 100 kilometrů severně od letoviska Sharm el Sheikh a v překladu do češtiny znamená zlato. Hlavními lákadly Dahabu jsou překrásné potápěčské lokality a zachovalý život pod hladinou. Proto je Dahab jasnou volbou mezi příznivci přístrojového potápění a freedivingu. Dahab je také místem, kde se nachází světoznámá Blue Hole. Tato vyhlášená potápěčská lokalita leží téměř 10 kilometrů severním směrem od centra letoviska Dahab. Jde o velice náročnou potápěčskou lokalitu, byť se tak nemusí na první pohled zdát. Celková hloubka propasti Blue Hole je asi 130 metrů a je určena především zkušeným technickým potápěčům.

Hurghada

Nejznámější má také nejstarším egyptským letoviskem na jeho východním pobřeží Rudého moře je Hurghada. Ta leží vzdušnou čarou asi 100 kilometrů jihozápadním směrem od Sharm el Sheikhu a i tady začal rozvoj turistiky až teprve nedávno. Původní nevelká rybářská vesnice byla v 70. a 80. letech minulého století transformována v současné nejnavštěvovanějším letovisko celého Egypta. Podobně jako v Sharmu, i v Hurghadě se mohou turisté těšit na dlouhé písečné pláže, průzračně čisté moře a spoustu možností, jak tu strávit příjemnou dovolenou. Nechybí luxusní pětihvězdičkové hotely i cenově výhodné hotely se čtyřmi hvězdičkami. Aktivní jedinci mohou opět vyzkoušet na pláži nejrůznější plážové a vodní sporty. Na pevnině či u centra letoviska si pak mohou zahrát třeba golf, tenis nebo squash. Hurghada je též vyhlášená svým nočním životem. Po setmění se dá vydat do nejrůznějších restaurací, barů, kasin, diskoték a dalších nočních podniků.

Potápění

I Hurghada je vyhledávaným potápěčským centrem. O tom svědčí i skutečnost, že je zde otevřeno několik desítek potápěčských základen a stanic. Do Hurghady mohou přicestovat jak zkušení potápěči, kteří si zde určitě najdou spoustu zajímavých míst k prozkoumáváním, tak i turisté, kteří se chtějí teprve začít věnovat potápění. Na pobřeží Rudého moře panují jedny z nejlepších podmínek, ve který se dá s potápěním vůbec začít. I když v některých místech letoviska začíná být útes kvůli masové turistice značně poškozen, většina lokalit ve větší vzdálenosti od centra Hurghady je stále ještě dobře zachovalá. K nejznámějším potápěčským lokalitám v oblasti Hurghada patří útes Abu Nuhas, u kterého je možné pod hladinou pozorovat několik vraků potopených lodí.

Výlety

Vzhledem ke své poloze je Hurghada též ideálním výchozím místem pro cesty za světoznámými památkami Egypta. Protože leží zhruba uprostřed dlouhého egyptského pobřeží Rudého moře, je to odsud stejně daleko jak do Káhiry na známé pyramidy, tak třeba do Luxoru nebo Asuánu.

El Gouna

Jen asi 20 kilometrů severním směrem od centra Hurghady se nachází hotelová vesnička El Gouna. Celková délka tohoto letoviska u pobřeží přesahuje 10 kilometrů a jde o jedno z nejluxusnějších letovisek v celém Egyptě. Protože jde El Gouna moderním prázdninovým střediskem, turisté zde najdou vše, co mohou od moderního centra pro dovolenou u moře očekávat. Návštěvníci oblasti El Gouna se samozřejmě budou moci věnovat typickému potápění, windsurfingu či výletu na plachetnicích. Movitější klienti určitě využiji možnosti zahrát si golf na zdejším 18-to jamkovém hřišti. Exkluzivní prázdninové vily a luxusní hotely pak určitě uspokojí přání i těch nejnáročnějších klientů. Mnohé restaurace, diskotéky, noční kluby, bary a další zábavní podniky se následně postarají o dokonalou zábavu i po setmění.

Safaga

Asi 50 kilometrů jižním směrem od centra Hurghady se nachází Safaga. Safaga je stále ještě aktivním přístavem, odkud vyplouvají trajekty do 200 kilometrů vzdálené Saúdské Arábie. Safaga a blízká letoviska jsou oblíbena zejména mezi potápěči a také milovníky windsurfingu. Ideální podmínky pro nejrůznější plachtařské sporty zde místní zúročili v roce 1993, kdy se tady konalo Mistrovství světa ve windsurfingu. Zatím natočené podmořské útesy jsou pak rájem pro potápěče a freedivery.

El Quseir

O nějakých 80 kilometrů dále jižním směrem se nachází přístav El Quseir. Za doby ptolemaiovců se jednalo o jeden z nejvýznamnějších přístavů v oblasti Rudého moře. Město bylo známé pod jménem Bílý přístav. Bohatá historie tohoto města se odráží i v jeho zachovalých architektonických památkách. Dominantou letoviska je zdejší pevnost, která zde stojí již čtyři století. I v oblasti El Quseir jsou korálové útesy jen pár metrů pod hladinou zachovalé a milovníci potápění a šnorchlování si v této části Egypta bezpochyby přijdou na své.

Marsa Alam

Necelých 120 kilometrů od letoviska El Quseir směrem na jih se nachází oblíbené a na popularitě stále získávající středisko Marsa Alam. I v současné době pořád ještě nevelká vesnička, podél které však začínají vyrůstat moderní hotely, bude maximálně vyhovovat všem turistům, kteří chtějí prožít svou dovolenou v Egyptě stranou hlavního turistického ruchu. Ideální podmínky pro potápění dělají z oblasti Marsa Alam jednu z nejvyhledávanějších egyptských destinací mezi potápěči.

Berenice

Asi 200 kilometrů dále na jih od Marsa Alam, za národním parkem Wadi el Gemal, se nachází město Berenice. Jde o starověku oblast, která byla pojmenována po matce faraona Ptolemaia II. K vidění jsou tu úžasné ruiny Semiramidina chrámu a v nedalekých dolech se kdysi těžily smaragdy. Tato oblast prosperovala až do doby nástupu Římské říše. Vzhledem ke skutečnosti, že letovisko leží daleko od hlavních egyptských turistických center, je zde v život v moři prakticky nedotčený.