El Gouna

Dříve jen malý přístav

Podobně, jako řada dalších egyptských letovisek, i El Gouna byla původně jen malým a dalo by se říci i ospalým rybářským přístavem. Během posledních několika desetiletí se však malá vesnička El Gouna, a zejména pobřeží Rudého moře podél ní, až neuvěřitelně proměnila. V současnosti je El Gouna luxusním turistickým letoviskem s pestrou nabídkou ubytovacích služeb. Turisté, kteří přilétají na dovolenou do Egypta užít si luxusu a prvotřídních služeb, se tady budou cítit jako v bavlnce. El Gouna totiž poskytuje, a to zejména v porovnání s dalšími severoafrickými prázdninovými středisky, služby na té nejvyšší úrovni.

Dvě části

V současnosti se El Gouna dělí na dvě části. Té původní se dnes říká Kafr. V ní je stále ještě možné spatřit původní architekturu a místní obyvatelé zde žijí tak nějak postaru. Ale i do této části městečka El Gouna už začíná pronikat čilý turistický ruch. Pobřežím u El Gouny se však za poslední dekády proměnilo téměř k nepoznání. Podél břehu tu byly vybudovány četné umělé kanály a laguny. El Gouna v dnešní době připomíná, a to zejména při pohledu z výšky, umělé ostrovy v Arabských Emirátech. Umělá laguna je určena výhradně k turistice a cestovnímu ruchu. Movití klienti si zde mohou dokonce pronajmout prázdninovou vilu. Pochopitelně nechybí nabídka luxusních hotelů světových značek.

Moře a koupání

Hlavním důvodem, proč turisté obvykle cestují na dovolenou do Egypta, je průzračně čisté moře, prohřáté písčité pláže a stálé slunečné počasí. A ani El Gouna není v tomto pravidle žádnou výjimkou. I tady si budou moci turisté dosytosti užívat všeho, co jim pobyt u Rudého moře nabízí. A i když se dá koupat a plavat v již zmiňovaných lagunách, většina turistů určitě zamíří k otevřenému moři. Zachovalý korálový útes je skvělým místem pro milovníky potápění a také šnorchlování. Vždyť už jen pár metrů pod hladinou je možné obdivovat bohatý podmořský život Rudého moře. Zkušení potápěči pak určitě využijí možnosti lodního výletu na nedaleký ostrov Giftun. Ten patří k vůbec nejkrásnějším potápěčským lokalitám nejen v Egyptě, ale dokonce v celosvětovém měřítku. Zajímavostí oblasti El Gouna je možnost dopravy z jednoho místa po vodě. A tak někomu může toto egyptské letovisko připomínat třeba italské Benátky.

Nákupy

Protože jen El Gouna moderním letoviskem a je orientována především na movitější klientelu, vyžadující prvotřídní služby a luxus, nechybí zde bohaté možnosti nakupování. Dalo by se kontatovat, že El Gouna bezesporu skutečným nákupním rájem na pobřeží Rudého moře. Otevřeno je tady několik desítek butiků a dalších obchodů se značkovým zbožím. V El Gouně je možné zakoupit jak zboží západního původu, tak také místní výrobky a suvenýry. El Gouna je též skvělým místem pro dovolenou těch jedinců, kteří vyžadují zábavu nejen přes den na plážích, v lagunách nebo u bazénu, ale i po setmění. Takovým jedincům se tady bude dovolená u moře určitě líbit. S přicházejícím večerem totiž otevírají své brány četné restaurace, bary, kavárny a pak také nejrůznější zábavní podniky v podobě nočních klubů, diskoték a dalších. O tom, že El Gouna je skutečně luxusním letoviskem, svědčí kupříkladu i skutečnost, že má své vlastní letiště. Bohatí turisté tak mohou přistávat jen pár kilometrů od svého hotelu a transfer trvá jen několik minut.

Další aktivity

Aktivní jedinci si budou moci v oblasti El Gouna užívat též nejrůznějších vodních sportů a dalších plážových aktivit. Vedle již zmiňovaného plavání, šnorchlování či potápění je se dá zapůjčit loďka nebo vodní skútr či je možno se věnovat nejrůznějším sportům na souši. K oblíbeným sportovním aktivitám, které už tak nějak k luxusním letoviskům patří a Egypt není výjimkou, patří golf. V El Gouně mají hráči golfu k dispozici překrásné hřiště s názvem Steinberger Golf Resort, které je určeno nejen amatérským hráčům, ale i profesionálům.

Výlety

Protože se El Gouna nachází jen asi 20 kilometrů severně od nejstaršího egyptského letoviska Hurgada, mají turisté možnost vydat se z El Gouny na výlet právě do Hurghady. Spoustu turistů, kteří se rozhodli strávit svou dovolenou v Egyptě, se chce také vydat za poznáním těch nejznámějších egyptských památek a dalších míst. Z oblasti El Gouna se mohou turisté vypravovat na nejrůznější výlety. Ať už na sever, do Káhiry a na známé pyramidy v Gíze, nebo naopak opačným směrem do Luxoru či k Asuánské přehradě a chrámu Abu Simbel.