Marsa Alam

Původní rybářská vesnice

Dříve typická rybářská vesnička na břehu Rudého moře Marsa Alam se během posledních necelých dvaceti let transformovala do jednoho z nejoblíbenějších letovisek v celém Egyptě. Díky výstavbě nového mezinárodního letiště, které zde bylo slavnostně uvedeno do provozu v roce 2001, zažívá oblast Marsa Alam a její okolí momentálně nejrychlejší turistický rozvoj ze všech egyptských prázdninových středisek. I přes probíhající turistický boom si však zatím téměř všechna prázdninová střediska, která jsou dopravně obsluhována z letiště v Marse, stále ještě zachovávají svou poklidnou atmosféru.

Dá se ale předpokládat, že i Marsa Alam se během několika let až desetiletí stane tak rušným a pulzujícím turistickým centrem, jako je v současnosti kupříkladu Sharm el Sheikh na Sinajském poloostrově nebo Hurghada. Ta leží, podobně jako samotná Marsa Alam, na západním břehu Rudého moře. Z Marsy do Hurghady je to asi 300 kilometrů směrem na sever.

Pestrá nabídka možností

Turistům, mířícím na dovolenou k moři do Egypta, má Marsa Alam určitě co nabídnout. Návštěvníci tohoto egyptského regionu se mohou těšit na prostorné pláže s povrchem z jemného písku zlatavé barvy. A stejně jako v dalších letoviscích v Egyptě, i zde se turisté mohou koupat v průzračně čistém moři. Právě křišťálově čisté a po celý rok příjemně prohřáté moře samozřejmě patří k největším lákadlům pro cestu do Marsa Alam.

Bohatý život pod hladinou

Podobně, jako třeba v okolí letoviska Sharm el Sheikh, i v oblasti Marsa Alam je díky pozdějšímu rozvoji cestovního ruchu život pod mořskou hladinou mnohem bohatší a zachovalejší. Korály jsou zde prakticky nepoškozené. Dá se říci, že jsou nejzachovalejšími v celém Egyptě. Z tohoto důvodu je také Marsa Alam vyhlášeným cílem pro milovníky přístrojového potápění, freedivingu a samozřejmě i obyčejného šnorchlování.

Překrásné pláže

Turisté, kteří již někdy svou dovolenou u moře v Marsa Alam strávili, často říkají, že právě tady se nacházejí ty nejkrásnější pláže celého Egypta. Kromě skutečnosti, kterou lze v Egyptě už tak nějak očekávat, a sice že moře u pláže bude průzračně čisté a jen pár metrů pod hladinou je možno obdivovat bohatý podmořský život, jsou pláže v Marsa Alam navíc obvykle lemovány zelenými palmami. Oblast tak obvykle působí svěžím dojmem. Život v moři je v oblasti Marsa Alam zatím téměř nedotčený. O tom, že mořská fauna je tady opravdu bohatá svědčí i skutečnost, že nedaleko Samadai si mohou turisté zaplavat s hejnem delfínům. Ti stále ještě přirozeně žijí ve zdejší laguně a jejich počet se odhaduje na několik desítek.

Výborná turistická vybavenost

Jak již bylo řečeno dříve, ve srovnání s letovisky Hurghada či Sharm el Sheikh je Marsa Alam stále ještě klidnější. A není tolik zasažena masivní turistikou. Ovšem už v současnosti tady turisté mohou očekávat dokonalou vybavenost. Celý region je vybaven tak, aby se tady dala prožít skvělá dovolená u moře. Možnosti ubytování jsou v Marse více než dostatečné. Návštěvníci Egypta tady mohou vybírat jak z luxusních pětihvězdičkových hotelových komplexů, tak i menších a také levnějších hotelů.

Podobně jako jinde v Egyptě, i zdejší hotely jsou obvykle vybaveny vlastními bazény. Taktéž mají v drtivé většině vlastní pláže. Možnosti nákupů zatím nejsou v Marsa Alam tak široké jako v severněji ležících letoviscích. Ovšem i zde je již možné nalézt několik obchodních a komerčních center, kde lze dobře nakoupit.

Potápění

V současné době se Marsa Alam těší asi největší popularitě mezi potápěči. V moři jen pár desítek metrů od pláže je možné obdivovat spoustu pestrobarevné fauny a flóry. O tom, že z pohledu potápění je Marse skutečně vyhlášeným regionem potvrzuje i fakt, že se sem sjíždějí začínající i zkušení potápěči z celého světa. A pokud snad někdo uvažuje o tom, že se v Egyptě s přístrojovým potápěním teprve seznámím, Marsa Alam je ideálním místem. Desítky potápěčských škol nejrůznějších systémů a světových organizací zde určitě uvítají každého zájemce o potápění. Zkušenější potápěči pak mají možnost navštívit jednu z nejznámějších lokalit na světě. Pod hladinou jsou tu k vidění třeba žraloci, želvy nebo kapustňáci.

Další aktivity

Obdivovat bohatý život pod hladinou v oblasti Marsa Alam však nemusejí jen přístrojoví potápěči či potápěči na nádech. I obyčejné šnorchlováním zde každému zájemci slibuje skvělé zážitky. Nudit se v Marsa Alam nebudou ani aktivní jedinci. Ti se tady mohou věnovat celé řadě vodních a plážových sportů. Vzhledem ke skutečnosti, že v oblasti Marsa Alam fouká poměrně stabilní vítr, se zde turisté často věnují nejrůznějším druhům plachtění. K vůbec nejoblíbenějším patří samozřejmě windsurfing. Podél pobřeží je možné navštívit několik základen windsurfingu. Ty jsou dobře vybavené a nabízejí možnost zapůjčení veškerého potřebného vybavení.

Výlety za poznáním

Ti z návštěvníků Marsa Alam, kteří by nechtěli trávit celý den pouze u moře či na břehu hotelového bazénu, mají v Marse možnost poznat i něco více než jen samotné letovisko. K oblíbeným výletním cílům patří především dva národní parky Wadi el Gemal a Gebel Elba. Nedaleko Marsa Alam se kupříkladu nacházely též doly, v nichž se kdysi těžily známe zelené smaragdy královny Kleopatry.

Ideálním způsobem, jak poznat taková místa, je cesta do pouště automobilem s pohonem všech kol. Další a mnohem více autentickou možností jsou pak velbloud. Ti se, na rozdíl od terénních automobilů, dostanou i do hůře přístupných oblastí. Dobrodružné povahy a zájemci o poznáním tradiční kultury a zvyků se pak mohou zúčastnit několikadenního výletu do pouště. Během tohoto výletu je zajištěno ubytování ve stanech po tradičním způsobu života beduínů.