Hurghada

Nejstarší egyptské letovisko

Již několik desetiletí je egyptská Hurghada tím největším, nejpopulárnějším a pochopitelně také nejrušnějším prázdninovým Střediskem na pobřeží Rudého moře v Egyptě. Její popularita pramení z možnosti užívat si tady dovolenou u moře prakticky po celý rok. Navíc zde turisté najdou pestré možnosti nejrůznějšího volnočasového vyžití. Aktivní jedinci se v Hurghadě mohou těšit na celou řadu vodních a plážových sportů. A díky průzračně čistému Rudému moři, kypícímu bohatým životem pod hladinou, se sem sjíždějí potápěči ze všech koutů světa. Přístrojové potápění však není jedinou možností, jak v Hurghadě poznávat jedinečný podmořský život. V okolí letoviska Hurghada totiž k jedinečným zážitkům z průzkumu života pod mořskou hladinou stačí pouze potápěčská maska a šnorchl.

Většina hotelů v Hurghadě má, podobně jako v dalších letoviscích na pobřeží Rudého moře v Egyptě, k nimž patří nedaleký Sharm el Sheikh či Marsa Alam, obvykle svůj vlastní kousek pláže. Na těchto úsecích pak hotely poskytují svým hostům veškerý možný servis. Pobyt v prázdninovém středisku Hurghada ovšem není lákavý jen kvůli průzračně čistému moři a dlouhým písečným plážím, ale též kvůli možnostem cestovat po celém Egyptě. Hurghada samotná je moderním město, které těží z masové turistiky, ovšem na výlet je možné se vydat k těm nejznámějším památkám v Egyptě. Leží asi na půli cesty mezi Alexandrií a Asuánskou přehradou.

Pláže Hurghady

Většina turistů přilétá do Hurghady hlavně kvůli zdejšímu moři. Pobřeží u Hurghady totiž nabízí milovníkům plážového lenošení a odpočinku a stejně tak aktivním jedincům hned několik pláží, na kterých mohou strávit svůj den u moře. K nejstarším plážím v Hurghadě patří asi kilometr dlouhá písečná pláž Old Vic Beach. Ta se svažuje do průzračně čistého Rudého moře jen pozvolna. Je proto vhodná pro koupání méně zdatných plavců. Ze stejného důvodu si pláž Old Vic oblíbily i rodiny s malými dětmi. Hotely, nacházející se u pláže Old Vic, mají obvykle vymezen svůj kus pláže, stejně jako je tomu v dalších egyptských letoviscích.

Další známou pláží je takzvaná Dreams Beach, jež je k nalezení u promenády Mamsha. Pláž Dreams Beach leží jen asi tři kilometry východně od mezinárodního letiště v Hurghadě. Další známou pláží přímo v letovisku Hurghada je kupříkladu Mojito Beach. Na krásné pláže však není bohaté jen samotné centrum letoviska. I přilehlé oblasti stoupají ze stejného důvodu mezi turisty v oblibě. K těm nejznámějším patří i moderní prázdninové resorty El Gouna či Makadi. Ty se též mohou pyšnit průzračně čistým mořem a nádhernými plážemi.

Potápění

Jak již bylo napsáno výše, do Hurghady smřují každým rokem stovky potápěčů z nejrůznějších koutů světa. Podél celého pobřeží Rudého moře v Egyptě se dá kochat jedinečnými korálovými útesy a spoustou podmořského života, navíc jen pár metrů pod hladinou v hloubce bezpečné i pro začátečníky. K nejznámějším potápěčským lokalitám v oblasti Hurghady se bezesporu řadí útes Careless Reef. Cesta lodí z centra Hurghady na tuto lokalitu trvá jen asi na hodinu. Potápěči tu pod hladinou uvidí dvě jakési korálové věže. Mezi věžemi je plošina, na které je možno pozorovat bohatý podmořský život. Zkušení potápěči s patřičnou kvalifikací se tady potápějí i do podmořské jeskyně.

Zajímavosti

Hurghada ovšem neznamená pouze koupání, šnorchlování, potápění a opalování se na pláži. Turisté, toužící po poznání této části egypského pobřeží, mají v Hurghadě spoustu možností, kam se vydat na výlet za poznáním. Kupříkladu ve čtvrti El Dahar, což je jedna ze starších částí Hurghady, se dá navštívit starý koptský kostel. Ten je v turistických mapách k nalezení pod názvem Coptic Cathedral of Saint Shenouda. Jde o poměrně mladou stavbu, její vznik se datuje teprve na začátek 20. století. Znalci architektury v jeho rysech určitě poznají francouzský styl. Stavbu je možné obdivovat nejen zvenčí, ale dá se vejít i dovnitř.

El Dahar

Historickou čtvrtí Hurghady je již zmiňovaná čtvrť El Dahar. Kromě koptského kostela se zde nachází i velká arabská mešita. Celá oblast nese rysy z doby, kdy byla ještě Hurghada rybářskou vesnicí a turisté o ní neměli ani tušení. Zdejší hotely jsou spíše staršího data, ovšem většina prošla modernizací a rekonstrukcí. Ještě v současnosti se tu dá zažít původní historická atmosféra. Z turistické vybavenosti mají k dispozici několik desítek tradičních obchůdků a zájemci mohou zajít i na tradiční tržiště.

Sakkala

Protože je Hurghada moderním turistickým letoviskem, většina zdejších čtvrtí byla postavena během posledních několika desítek let. Jakýmsi moderním centrem současné Hurghady je část Sakkala. Ta byla prakticky vybudována kolem rušné ulice, která je lemována hotely, restauracemi, obchody a dalšími podniky, starajícími se o to, aby zde byli turisté spokojeni. Vzhledem ke skutečnosti, že jde o moderní část Hurghady, se tady nenacházejí žádné historické památky. U čtvrti Sakkala se také nachází Hurghada New Marina. Nová Marína je novým přístavem v Hurghadě.

Ze zdejší promenády, která se táhne podél pobřeží, se zejména při východu a západu slunce nabízejí krásné výhledy na moře. Promenáda je lemována řadou restaurací a stánků s rychlým občerstvením. Turisté zde mohou kupříkladu ochutnat něco z jedinečné arabské kuchyně. K dispozici jsou ovšem i tradiční podniky s mezinárodní kuchyní. Kdo má rád plody moře, měl by určitě zavítat na zdejší rybí trh.

Zábava

Protože do Hurghady cestují na dovolenou velice často i celé rodiny s malými dětmi, je v Hurghadě hned několik možností, jak se svými ratolestmi příjemně prožít den. Turisté, kteří se nepotápí a ani nešnorchlují, se s oblibou vydávají do známého akvária v Hurghadě. Ve zdejší expozici je k vidění většina živočichů, typických pro Rudého moře. Ve skleněném tunelu si mohou návštěvníci v klidu prohlédnout to, co žije na otevřeném moři. A ačkoliv akvárium nepatří k největším, jeho návštěva určitě stojí za to.

Vodní parky

A tak jako v dalších turisticky exponovaných letoviscích nejen v Egyptě, ale třeba i podél celého Středomořského pobřeží, ani Hurghada nezůstala pozadu co do vodních zábavních parků. K nalezení je jich zde hned několik. K největším patří takzvaný Jungle Aquapark. Ten leží necelých 20 kilometrů od centra města a jeho návštěvníci se mohou těšit na více než dvě desítky bazénu a tři desítky tobogánů. Blíže k centru letoviska Hurghada je pak v provozu Titanic Resort and Aquapark. Ten sice není tak rozlehlý jako již zmiňovaný Jungle Aquapark, ale v příjemné blízkosti k centru nabízí svým návštěvníkům spoustu zábavy. Dále je možno v této části Egypta navštívit kupříkladu Makadi Water World nebo Sindbad Aqua Park.

Nákupy

Jedinci, kteří si nedokáží představit svou ideální dovolenou bez možnosti nákupů, pak určitě zajdou do obchodního domu Shopping center Senzo Mall. Ten je koncipován jako obchod evropského stylu a na rozdíl od tržišť, bazarů a obchůdků se zde o cenách nesmlouvá. Podobně jako v evropských nákupních centrech, i zde je možné se zastavit na občerstvení ve fastfoodu nebo si dát kávu.